25 March, 2010, Киев — Издательство | 207
Семинары и Конференции
Образование и Наука
Государство и Общество
Версия для печати | Отправить @mail | Метки
Організатори: Українська Асоціація з розвитку менеджменту та бізнес-освіти, Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича, Міжнародний фонд «Відродження».
Учасники: представники академічної спільноти Києва, Рівного, Сум, Львова, Хмельницького, Чернівців.
Демократія - це державний устрій країни,
який демонструє, чого вартий її народ.
В. Кротов
Учасників круглого столу привітав Степан Мельничук, ректор Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, заслужений діяч науки і техніки України: «Ви робите надзвичайно важливу справу, тому що перехід до демократичної держави - значно складніший процес, ніж уявлялося раніше. І для цього потрібно напрацювати закони, обговорити їх у суспільстві. Громадянське суспільство, у моєму розумінні, - це суспільство, у якому дотримуються, насамперед, законів. А для того, щоб їх дотримуватися, вони мають бути напрацьовані, прийняті державою і зрозумілі людям. Напрацьовувати і обговорювати їх мають фахівці - і це ваша робота».
Як ви вже зрозуміли із назви нашої статті, мова йде про вищу освіту, про врегулювання трудових відносин керівних і науково-педагогічних кадрів, фінансову автономію внз - ключові питання на сьогодні, до вирішення яких, на мою думку, поки не готові ні держава, ні самі внз...
Ми усвідомлюємо, що чинне освітнє законодавство України є значною мірою застарілим, таким, що не відповідає передовій освітній практиці, європейським прагненням нашої країни. Особливо це стосується законодавства у галузі вищої освіти. Але настав час порушити ці питання, і не лише в академічних колах - до обговорення маємо залучити різні групи суспільства. Тому і стали рефреном слова: «Чого ж хоче академічна спільнота: свободи чи гарантій?» Бо ми пам'ятаємо: якщо є свобода, має бути і відповідальність. Але усвідомлена. «Відповідальність та контроль», - зазначив Олег Шаров.
У контексті розмови про реальний стан справ були визначені ключові проблеми розвитку системи вищої освіти в Україні:
Базис бачення майбутнього системи вищої освіти в Україні:
З метою проекту, завданнями, ресурсами, шляхами реалізації та очікуваними результатами учасників круглого столу ознайомила Людмила Горохова, директор УАРМБО. Метою проекту є розроблення академічною та експертною спільнотою комплексу законодавчих пропозицій, спрямованих на модернізацію правовідносин у царині вищої освіти й суміжних сферах. Учасники круглого столу долучилися до обговорення виступу Володимира Биковського, радника ректора з адміністративно-кадрових питань Університету економіки та права «КРОК» - «Аналіз статей «Проекту Закону України "Про вищу освіту" стосовно регулювання трудових відносин керівних і науково-педагогічних кадрів».
У ході розмови учасники круглого столу проаналізували суперечності у статтях 18, 20, 32, 34, 39, 48 й ін. Проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту"» (статут внз, вчені ради, посада керівника внз, основні посади науково-педагогічних працівників та порядок їх заміщення, структурні підрозділи внз, робочі та дорадчі органи тощо), а Володимир Биковський вніс пропозиції до зазначених статей.
Прогрес - це спосіб буття людини.
В. Гюго
Час усвідомити, що ефективне функціонування відповідної системи забезпечує в суспільстві високу планку професіоналізму, сприяє гармонійному поєднанню суспільних і особистісних інтересів, тому не обійшлося без обговорення проблем у сфері післядипломної освіти. Саме з питанням «Регулювання трудових відносин з викладачами закладів післядипломної освіти в контексті нового закону України щодо протидії корупції» на завершення розмови виступив Сергій Гакман, заступник директора, начальник науково-дослідного відділу Чернівецького регіонального центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій.
Як висновок роботи круглого столу - свідченням поглиблення демократичних процесів вищої освіти є незалежність внз від МОНУ, що має бути підтверджене законодавством.
Круглий стіл «Пропозиції щодо змін у трудовому, бюджетному та земельному законодавстві» став однією з багатьох частин складної мозаїки врахування думок і позицій представників різних груп академічної спільноти та обговорення змін до чинного законодавства. Це і є крок до модернізації галузевого законодавства, до передового досвіду, де перспективною метою має стати запровадження принципу верховенства права в освітньо-правові відносини через здійснення принципів законності й конституційності.
Демократія - найперше, система узгодження суспільних інтересів,
що дає можливість враховувати інтереси груп громадян та суспільних структур,
і це виключає диктатуру як більшості, так і меншості.
О. Кинев
Людмила Галіцина, головний редактор газети
«Управління освітою» видавництва «Шкільний світ»
Хотите опубликовать пресс-релиз на этом сайте? Узнать детали